UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Wiadomości:
Strażak-podpalacz aresztowany (czwartek, 28 kwietnia 2016 11:41)
Uwaga! Podaje się za pracownika ZUS (czwartek, 28 kwietnia 2016 06:10)
Tragiczny wypadek w Zakładach Górniczych Rudna (czwartek, 28 kwietnia 2016 06:00)
Trwa XIX edycja programu „Przedsiębiorstwo Fair Play”. (poniedziałek, 25 kwietnia 2016 13:06)
Szukają kandydatów do pracy w szeregach POLICJI (poniedziałek, 25 kwietnia 2016 12:27)
Majówka w Lubinie (poniedziałek, 25 kwietnia 2016 12:19)
Lubin: w grudniu powrót pociągów do Legnicy? (czwartek, 21 kwietnia 2016 11:32)
III Bieg Papieski w niedzielę w Lubinie i Msza św. (czwartek, 21 kwietnia 2016 11:27)

Świadczenia pielęgnacyjne wyższe o 100 zł.

Wiadomości - Urzędowe

altW pierwszym kwartale roku osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne otrzymają dodatkowe 100 zł miesięcznie - przewiduje uchwała Rady Ministrów, podjęta 27 grudnia br. Świadczenie pielęgnacyjne wypłacają Ośrodki Pomocy Społecznej.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów podjęła uchwałę, która przewiduje ustanowienie rządowego programu zakładającego przyznanie osobom pobierającym świadczenie pielęgnacyjne – matce, ojcu lub faktycznemu opiekunowi – pomocy finansowej w wysokości 100 zł miesięcznie.

Pomoc będzie wypłacana w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2012 r. Zostanie przyznana niezależnie od dochodu.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne otrzymują: matka albo ojciec (lub faktyczni opiekunowie), którzy rezygnują z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem.

Jakie dokumenty należy złożyć, aby dostać zasiłek pielęgnacyjny?

- orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności dziecka,

- kopia dowodu osobistego osoby ubiegającej się o świadczenie pielęgnacyjne

- zaświadczenie ze specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego (gdy dziecko jest w nim umieszczone, a nie korzysta z całodobowej opieki)

Wniosek o przyznanie pomocy należy złożyć do 31 stycznia, a w przypadku, gdy świadczenie pielęgnacyjne przyznano po tym dniu - w ciągu 7 dni, od kiedy decyzja ta stała się ostateczna.

Pomoc będzie wypłacana w terminie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Będzie ją przyznawał i wypłacał organ realizujący w danej gminie świadczenia rodzinne (czyli wójt, burmistrz, prezydent miasta lub ośrodek pomocy społecznej).

Podwyższenia obowiązującej kwoty domagały się rodziny niepełnosprawnych dzieci. W poprzednich latach organizowano protesty pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Jesienią premier Donald Tusk spotkał się z rodzinami niepełnosprawnych dzieci i zapewnił, że otrzymają one podwyżkę świadczenia.

Dodatkowa pomoc (100 zł w listopadzie i w grudniu br.) została już raz przyznana przez Radę Ministrów - w październiku tego roku. Premier zapowiadał wówczas, że jest to początek zmian dla rodzin, które "na pełny etat opiekują się bliskimi, których niepełnosprawność nakazuje całodobową opiekę".

Obecnie świadczenie pielęgnacyjne wynosi 520 zł i nie jest uzależnione od kryterium dochodowego.

PAP

Komentarze 

 
0 #1 RE: Świadczenia pielęgnacyjne wyższe o 100 zł.kaha 2012-01-18 08:22
Owszem jest te 100zł więcej do tej pory nie otrzymałam tego swiaqdczenia w całosci bo jakis dureń tak skonstruował ustawę że ma być wypłacana całośc tzn 520+100 na rękę.I dzieki temu czekamyna tą wielka łaską
 

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama